Aslında Unutulmaz bir Kutlama Yapmak çok Kolay..

Neden mi? Çünkü kutlamaları genelde en sevdiğimiz ve yakından tanıdığımız kişiler için düzenleriz. Dolayısıyla onların nelerden hoşlandığını, neleri sevip sevmediğini biliriz. Kutlamalar, karşımızdaki insanın özel bir günü veya bir başarısı için yapılır genelde. O yüzden onları mutlu etmek, ona sevildiğini, onun adına mutlu olduğumuzu, onunla gurur duyduğumuzu göstermek aslında hepimizin istediği bir şeydir. 6 yaşındaki bir çocuğun süt dişinin düşmeside bir kutlama olabilir, bir düğün veya işyerinde bir terfide. Herkesin hayatında kendince önemli olan olayları vardır. Belkide iyi bir kutlama yapmanın ilk adımı, bu anları kaçırmamaktır.

Sizi baştan uyarmalıyım. Kutlamalar sizin için değil, karşı taraf için yapılır. Dolayısıyla bu özel anların önemi herkes için farklılık gösterebilir. Siz terfi almanın kutlanmasını gereksiz bulabilirsiniz belki, ama karşınızdaki insan için o kesinlikle tebrik edilip, kutlanması gereken birşey olabilir. Veya “Ne olacak daha bir sürü dişin çıkacak” diyebilirsiniz 6 yaşındaki oğlunuza, ama o bunu çok önemli görüp, onu tebrik etmenizi, belki hediye almanızı bekleyebilir. Kutlamaları kendimize göre değil, karşımızdaki insana göre ayarlamakta fayda var diye düşünüyorum. Bazı insanlar doğum günlerini hiç önemsemez, bazıları ise çok önemser. Doğum gününü çok seven biri olarak, eğer benim en yakınlarım sırf kendileri çok önemsemez diye benim doğum günümü kutlamazsa, o zaman bu bana karşı önemsenmediğimi hissettiren bir davranış olur ki, bu blog’un kuruluş amacına hiç uymuyor. Çünkü zaten kutlama beklemek demek mutluluğumu paylaşın benimle çağrısıdır aslında. Birde üzerine kutlama almamak, varolan mutluluğu çok rahatlıkla mutsuzluğa çevirebilir. Bu da en yakınlarımız için hiç istemediğimiz bir durumdur aslında. Lütfen önce karşı tarafın önceliklerine bakarak kutlama yapın. Doğum gününü hiç sevmeyen birine çılgın partiler yapmakla, çok seven birine sıradan bir yemek hazırlamak aynı derecede stres ve üzüntü oluşturur.

Eğer bu konuda hem fikirsek artık devam edebiliriz. Dediğim gibi, hayatın her anında kutlamaya değer bir şey vardır. Kutlamalar bazen çok büyük partiler olabilir, bazense bir kitapçıda gördüğünüz bir tebrik kartı. Önemli olan sizin içinizden gelerek, karşı tarafı mutlu etmek için çalıştığınızı göstermenizdir, çaba sarfetmenizdir. Aslında bu tarz hassas hareketler bir yaşam biçimi haline gelir bir süre sonra. İnsanlara hazırladığınız sürprizler veya hediyeler zaman içinde topladığınız malzemeler olur. Çünkü bilirsiniz, o aldığınız veya kullanacağınız şey günü geldiğinde çok önemli olacak. Gerçekten dürüst olmam gerekirse, “Son dakikada kusursuz bir kutlama yapmak nerdeyse imkansızdır.”  Madem en yakınlarımıza yapıyoruz, zaman içinde birikim yapmak çok zor olmasa gerek =)

Bu blog içerisinde sizlere kusursuz bir kutlamada neler yapabiliriz, nasıl hazırlanırız, nerede ve ne şekilde organize olabiliriz, en minik detaylardan bütüne ulaşmaya kadar detaylı detaylı anlatmayı düşünüyorum. O 6 yaşındaki çocuğun süt dişini de kutlayacağız, 50 evlilik yıldönümünü de hatta belki de mutsuz bir ilişkiden çıkan bir arkadaşımızı mutlu etmek için bir kutlama yapacağız. Bizim için önemli olan tek şey sevdiklerimizi, hayatlarının önemli anlarında mutlu etmek..

Leave a Reply